1. Ana Sayfa
  2. Güzellik Cilt Bakımı

Yazın En Büyük Sorunu Ter Kokusundan Kurtulmanın 12 Muhteşem Yöntemi

Yazın En Büyük Sorunu Ter Kokusundan Kurtulmanın 12 Muhteşem Yöntemi
ter kokusu ile mücadele için öneriler
1

Ter bezleri vücudun normal fonksiyonlarını yerine getirmesi için son derece önemlidir. Vücuttaki toksiklerin atılmasında etkili olan terleme, hormonal dengemizde etkin rol alır.  Ancak yaşamımızın doğal süreci olan bu salgı sonucu hoş olmayan kokuların meydana çıkması ise son derece normaldir. Bu tür kokular bizleri rahatsız ettiği gibi çevremizdekileri de menfi olarak etkilemekte ve insanlar bizden uzaklaşmaktadır.

Kulaktan dolma bilgilerle ter bezlerine müdahale ya da farklı cerrahi uygulamalardan ise sakınılmalıdır. Dermatologların testlerinden geçmeyen ve gerekli mercilerden satış izni bulunmayan ürünlerin ise kesinlikle kullanılmaması gerekir.

Ter ve ter kokusu beslendiklerimiz ile de yakından alakalıdır. Ağır yağlı, ya da kokulu ürünler ve baharatlı yiyecekler terle ve idrarla atılırlar. Özellikle toplum içine çıkacağımız zaman bu tür yiyeceklerden uzak durmalı küçük önlemlerle bu tür sıkıntıların önüne geçmeliyiz. Gerek kozmetik dünyası, gerekse doğal malzemelerle hazırlanan karışımlarla ter kokularından kurtulmak mümkündür.

Ter kokuları ile mücadele etmemizde işimizi kolaylaştıran yöntemler

Yazın En Büyük Sorunu Ter Kokusundan Kurtulmanın 12 Muhteşem Yöntemi |Güzellik Cilt Bakımı

1-Aleo Vera ile Hindistan Yağı Karışımı

Bu karışım için ihtiyacınız olan malzemeler yarım su bardağı aloe vera jeli ve 2 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağıdır. Malzemenin temininin ardından hazırlanışına geçelim. Jeli ve yağı bir kapta bir araya getirerek karıştırın.  Karışım kremsi bir yapı alacaktır. Sabah kalktığınızda ve akşam bir defa olmak üzere bu karışımı koltuk altınıza uygulayın. İçinde zararlı kimyasallar ve koruyucu maddeler bulundurmayan terlemeyi önleyici doğal karışım, size saf ve temiz his yaşatacak ve terlemeyle gelişen kötü kokuyu absorbe edecektir.

2-Limon ve Sirke Karışımı

Bu muhteşem ikili her şeyde olduğu gibi cilt bakımı konusunda da son derece etkili performans sağlar. Sirke harika bir antioksidandır ve limonun içeriğinde bulunan C vitamini zenginliği ile birleştiğinde ortaya oldukça faydalı bir karışım çıkar. Ph dengesini doğal malzemeler ile sağlamak isteyenler için son derece etkili olan karışım da ihtiyacınız olan üç tatlı kaşığı doğal elma sirkesi, üç tatlı kaşığı limon suyu, üç tatlı kaşığı sudur. Tüm malzemeyi koltuk altı bölgesine uygulamak için bitmiş losyonlarınızın sprey şişelerini kullanabilirsiniz. Bu tür terle doğal mücadele yöntemlerinde dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta ise uygulama sonrası, kıyafetlerinizi giymeden önce yüzeyin kurumasını beklemektir.

3-Karbonat ve Mısır Nişastası Karışımı

Hem doğal ve hem yumuşak hem de besleyici bir ter önleyici krem hazırlamak istiyorsanız karbonat ve mısır nişastası karışımı tam aradığınız gibi bir ürün.

Bu karışımı hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler;

  • Yarım paket karbonat yani ortalama 50 mg
  • 100 gr kadar mısır nişastası
  • Ortalama dört yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
  • E vitamini kapsülü(1 adet)
  • 10 damla çay ağacı yağı
  • 10 damla lavanta yağı

Ter önleyici Kremin Hazırlanışı; Bütün malzemeleri belirttiğimiz sırayla birbirine karıştırıyorsunuz. Karbonat, Hindistan cevizi yağı ve mısır nişastasını bir güzel karıştırın. Krema şeklindeki karışıma E vitaminini ekleyerek biraz daha karıştırın, en son çay ağacı yağı ve lavanta ağacı yağlarını ekleyin.

 Uygulanışı ; İlk iki karışımda olduğu gibi koltuk altı bölgesine günde iki defa uygulayın.

4-Karbonat ve Limon Karışımı 

 Bu karışım için ihtiyacınız olan sadece iki kaşık karbonat ve yarım limondur. Bu uygulamada oldukça etkilidir ve malzemelerinden de anlaşılacağı üzere son derece doğaldır. Bu karışımı koltuk altı bölgesine uyguladıktan yirmi dakika sonra silerek temizleyin ve gün boyu rahat hissedin.

5-Şap ve Bal Karışımı

 Koltuk altında oluşacak ter kokuları ile mücadelede kullanacağınız bir diğer doğal yöntem ise bal ve şap karışımıdır. Bu karışım içeriğinde bulunan zengin içerik antiperspirantlerin sebep olduğu tıkanıkların yerine kullanılırsa daha sağlıklı ve kalıcı bir etki yapar. Bu tür karışımları taze taze hazırlamalı uygulama sonrası on beş yirmi dakika kadar bir süre bekletmenin ardından durulayarak ya da silerek temizlemelisiniz.  

6-Kabartma Tozu Uygulaması

Yoğun bir şekilde terleyenler için özellikle tavsiye edilen doğal uygulamalardan biri de kabartma tozudur. Kabartma tozu ter kokuları ile etkili bir şekilde mücadele eder. Limon suyu ile karıştırıldığında ise çok daha etkili bir koruma sağlar. 

7-Adaçayı Uygulaması

En az diğer doğal ürünler kadar etkili olan bir başka bitki ise ada çayıdır. İçilerek ya da aroma olarak tüketilen bir bitki olan adaçayı, ter kokuları ile mücadelede de son derece etkili bir bitki türüdür. Gerek çay olarak tüketildiğinde gerek bir losyon gibi yüz haricinde terleyen noktalara uygulandığında ter kokusu giderici etkisi bulunmaktadır. 

8-Elma Sirkesi Uygulaması

Elma sirkesini herhangi doğal bir ürünle karıştırmadan kendi başına da uygulayabilirsiniz. Bunun için banyoya girmeden yaklaşık yirmi dakika önce sık terleyen bölgelere yumuşak bir bez veya pamuk yardımıyla sürülen elma sirkesi banyo ile birlikte daha ferahlatıcı bir etki oluşturarak, terle meydana gelen bakteri ve kötü koku ile mücadelede sizlere yardımcı olacaktır.

Yazın En Büyük Sorunu Ter Kokusundan Kurtulmanın 12 Muhteşem Yöntemi |Güzellik Cilt Bakımı

Buraya kadar sizlere evde basit bir şekilde hazırlayacağınız terlemeyi önleyici doğal karışımları sizlere anlattık. Ancak hem etkili, hem hoş kokular içeren kozmetik ürünleri denemek isterseniz bu ürünlere sabunlarla başlayabiliriz. 

9-Ter Kokusu ile Mücadelede Sabun

Kolay uygulaması, hoş kokusu ve gün boyu etkili içeriği ile koltuk altı sabunları ile kendinizi güvende ve temiz hissedersiniz. Sabunun deriyle olan teması ve uyumu kendinizi ferah hissetmenizi sağlar. Banyodan sonra sık terleyen bölgeye antiperspirant özelliği bulunan sabunları uygulayabilirsiniz.

10-Ter Kokusu ve Spreyler

Ter kokusu ile mücadele etmek için spreyler de yaygın bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Etkili bir çözüm arayanlar ve sürekli insanlarla yakın temas halinde olanlara kurtarıcı olarak yetişen bu ürünleri alırken alüminyum ihtiva etmemesine azami gayret gösterin. Çünkü bu tür kimyasallar ter gözeneklerini tıkayarak, salgı bezlerinin dengesini bozar. Bu etki sonucu ter yardımıyla toksikleri atan vücudun çıkış kanalları da tıkanmış olur.

Bu tür ürünler kişiye özeldir ve başlıkları tek kişiliktir. Bu sebeple ortak kullanımdan kaçınmalısınız. Sprey, sabun ya da parfüm türünden bir ürünü kullanmak istediğiniz bölgede sivilce, yara ya da egzama varsa bu kısımlara bulaştırmamaya özen gösterin.

Her insanın cilt yapısı bir değildir. Bazen basit bir losyon bile insanlarda alerji yapabilir. Eğer kullandığınız ürün sonrası ilgili bölgede tahriş, kızarıklık ya da farklı bir durum görürseniz bir uzmana başvurun ve ürün kullanımını durdurun.

11- Ter Kokusuna Karşı Roll Onn Kullanımı ve Uygulamalar

Sprey ve deodorantlardan farklı olarak oval başlığı ile direk koltuk altına uygulanan bu kremlerin en saf ve sade içeriklisi tercih edilmelidir. Kozmetik ürünü uygulanılan her bölge günün sonunda temizlenmelidir. Gelişigüzel ucuz fiyatları ile cezbeden sözde markalardan ise kaçınılmalıdır.

12-Parfüm ve Deodorantlar

Tıpkı roll onlar gibi ter ile mücadele etmek kullanılan parfüm ve deodarantları alırken de içeriği iyice okumalısınız. Sadece hoş kokuları için tercih edilen ürünlerin aynı zamanda ter kokusunu giderici etkili olanlarını tercih ederek parfümünüz ile ilgili beklentilerinizi yükseltebilirsiniz.

 

”Cildiniz Yağlı mı? İşte Size Önerebileceğimiz Doğal Maske Tarifleri” adlı yazımıza gitmek için tıklayın.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir