1. Ana Sayfa
 2. Ev Yaşam

Yoga ve Meditasyon Nasıl Yapılır?

Yoga ve Meditasyon Nasıl Yapılır?
0

Zihinsel, fiziksel rahatlamanın bir yolu olan yoga ve meditasyon hakkında nasıl yapılacağını, ne olduğunu, farklarını teknikler ile öğrenebilirsiniz.

İnsanlar çoğunlukla stresli olduğu durumlarda öfke patlamaları yaşar. Bu tip durumlarda stresi yok etmekten ziyade daha fazla psikoloji bozulur. Böylelikle her gün stres dolu yaşamın parçası haline gelen çıkış yolu aramak ister.

Yoga ve meditasyon stresli durumlardan kurtulmaya, bir nebze de olsa sağlıklı bir yaşam yolunu açar. Ancak bu teknikleri uygulamadan önce bilmeniz gereken detaylar olabilir. Bu içeriğimizde farklarını, aynı şey mi, nasıl yapılacağına kadar teknik detaylara yer verdik.

Yoga Ve Meditasyon Aynı Şey Mi?

Yoga Ve Meditasyon Aynı Şey Mi

Hayır, yoga ve meditasyon aynı şey değildir. Yoga, vücut pozisyonları (asana) ve nefes teknikleri (pranayama) kullanarak fiziksel ve zihinsel bütünlük hedefler. Meditasyon ise, zihnin odaklanması ve sessizleşmesi için kullanılan bir tekniktir.

Yoga, meditasyonun bir parçası olabilir ancak meditasyon, yoga gibi fiziksel pozisyonlar içermeyebilir. Her ikisi de fiziksel ve zihinsel bütünlük için faydalı tekniklerdir ve birbirlerine ek olarak ya da birbirlerinin yerine kullanılabilirler.

Yoga ve meditasyon, fiziksel, zihinsel bütünlük veya hafızayı güçlendirmek için yapılan çalışmalardır ve birbirlerine benzerlikler taşırlar. Ancak, her ikisi de farklı teknikler ve amaçları içerir.

Yoga, vücut pozisyonlarını (asana) ve nefes tekniklerini (pranayama) kullanarak fiziksel ve zihinsel bütünlük hedefler. Yoga, fiziksel vücut ve enerji kanallarının açılmasını ve zihinsel rahatlama ve odaklanmayı hedefler. Ayrıca, düzenli olarak uygulandığında, stres seviyesini azaltmaya, kuvvet ve esneklik artırmaya yardımcı olabilir.

Meditasyon ise zihnin sessiz ve odaklı hale gelmesini hedefler. Meditasyon teknikleri arasında dikkat konsantrasyonu, fikirlerin izlenmesi veya mantra tekrarı gibi yollar vardır. Meditasyon, zihin rahatlama ve odaklanma, stres ve anksiyetenin azaltılması, dikkat ve konsantrasyonun artırılması gibi faydalar sağlar.

Her ikisi de fiziksel ve zihinsel bütünlük için faydalı olabilecek tekniklerdir ve birbirlerine ek olarak ya da birbirlerinin yerine kullanılabilirler. Önemli olan, kişinin kendine en uygun olan tekniği seçmesi ve düzenli olarak uygulamasıdır.

Yoga Meditasyonu Nasıl Yapılır?

Yoga Meditasyonu Nasıl Yapılır

Yoga meditasyonu yapmak için adım adım ayrıntılı bir kılavuz:

 • Rahatsız edilmeyeceğiniz, pratik yapmak için sessiz ve huzurlu bir yer bulun. Telefonunuzu ve diğer dikkat dağıtıcı şeyleri kapatın.
 • Rahat bir pozisyona geçin. Bir minder veya mat üzerinde bağdaş kurarak oturabilir, bir sandalyeye iki ayağınız yere değecek şekilde oturabilir veya sırt üstü uzanabilirsiniz. Sırtınızın düz olduğundan ancak sert olmadığından emin olun. Bu, meditasyonunuz sırasında uyanık kalmanıza ve odaklanmanıza yardımcı olacaktır.
 • Gözlerinizi kapatın ve birkaç derin nefes alın, derin nefes alın ve yavaşça verin. Nefes alırken, havanın burun deliklerinizden ciğerlerinize doğru hareket ettiğini ve tekrar dışarı çıktığını hissedin.
 • Nefesinize odaklanmaya başlayın. Havanın vücudunuza girip çıkarken verdiği hislere dikkat edin. Zihninizin dolaştığını fark ederseniz, odağınızı tekrar nefesinize getirin.
 • Kendinizi daha rahat ve odaklanmış hissettiğinizde, farkındalığınızı genişletmeye başlayabilirsiniz. Vücudunuzu tepeden tırnağa tarayın, hissedebileceğiniz herhangi bir his veya gerginliğe dikkat edin. Herhangi bir gerilimi serbest bırakmak ve vücudunuzun tamamen gevşemesine izin vermek için bir dakikanızı ayırın.
 • Derin nefes almaya ve nefesinize odaklanmaya devam ettikçe, bir sakinlik ve huzur duygusu hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu duyguyla istediğiniz kadar kalın.
 • Aklınıza düşünceler veya dikkat dağıtıcı şeyler gelirse, bunları kabul edin ve ardından odağınızı tekrar nefesinize verin. Aklınızın dolaştığını fark ederseniz, kendinizi yargılamayın veya hayal kırıklığına uğramayın. Bu doğaldır ve uygulamanın bir parçasıdır.
 • Meditasyonunuzu bitirmeye hazır olduğunuzda, birkaç derin nefes alın ve yavaşça gözlerinizi açın. Gerinmek, ayağa kalkmak ve hareket etmek için bir dakikanızı ayırın. Nasıl hissettiğinize dikkat edin ve gününüze devam ederken bu sakinlik ve huzuru yanınıza almanıza izin verin.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyon Nasıl Yapılır

Meditasyon, zihninizi ve bedeninizi rahatlatmanızı, stres atmanızı ve daha iyi hissetmenizi amaçlayan bir tekniktir. Aşağıdaki 6 adımı meditasyon yapmaya başlamak için bir rehber olarak kullanabilirsiniz:

 1. Meditasyon yapmak için uygun bir yer bulun: Meditasyon yapmak için sessiz, rahat ve gürültüden uzak bir ortam bulun.
 2. Kendinize uygun bir pozisyon bulun: Meditasyon yaparken oturun veya yatarak rahat bir pozisyon bulun. Elleriniz ve ayaklarınız rahat bir şekilde yerleştirilmelidir.
 3. Nefesinizi izleyin: Meditasyon sırasında nefes alıp verirken dikkatli bir şekilde nefesinizi izleyin. Nefesinizin derin ve düzenli olmasına odaklanın.
 4. Zihninizdeki düşüncelere odaklanın veya dikkatinizi dağıtan şeyleri atın: Meditasyon sırasında zihninizdeki düşüncelere odaklanmayın veya dikkatinizi dağıtan şeyleri görmezden gelin.
 5. Amacınıza odaklanın: Kendinize iyi gelecek, rahatlamak, stres atmak gibi bir amaç belirleyin ve bu amaç üzerinde odaklanın.
 6. Süreyi belirleyin: Meditasyon süresi kişisel tercihlere göre değişebilir, ancak en az 5-10 dakika yapmaya başlamak faydalı olacaktır.

Önce Meditasyon Mu Yoga Mı?

Önce Meditasyon Mu Yoga Mı

Bu kişisel bir tercih meselesidir ve önemli olan sizin için en iyi olanını seçmektir. Bazı insanlar meditasyonla başlayıp ardından fiziksel yoga duruşlarına geçmeyi tercih ederken, diğerleri vücutlarını ısıtmak ve meditasyona hazır hale getirmek için yoga duruşlarıyla başlamayı tercih eder.

Meditasyon herhangi bir zamanda yapılabilir ve bağımsız bir uygulama olabilir, yoga ise genellikle meditasyona ek olarak fiziksel duruşlar ve nefes egzersizleri içerir. Yani, herhangi biriyle başlamak iyidir ve doğru ya da yanlış cevap yoktur.

Sizin için en iyi olanı bulmak ve onu rutininizin tutarlı bir parçası haline getirmek önemli olacaktır. Yoga ve Meditasyon ile başlamaktan önemli olan şey, tutarlı olmak ve bunu günlük pratiğinizin bir parçası haline getirmektir.

Meditasyon Yaparken Ne Yakılır?

Meditasyon sırasında belirli bir şeyi yakmak gerekli değildir. Meditasyonun odak noktası zihni susturmak, anda var olmaktır ve bunun için yanan tütsü veya mum gibi dışsal unsurlar gerekli değildir.

Ancak bazı insanlar aşağıdaki sakinleştirici özelliği olan bir takım tütsüleri tercih eder:

 • Lavanta kokuları
 • Sandal ağacı kokuları
 • Buhur (hem yağ hem de tütsü çubuğu olarak kullanılır)

Yoga Saat Kaçta Yapılmalı?

Genel olarak sabah ve akşam erken saatlerde yoga önerilmektedir. Bu vakitlerde pratik yapmak için en önemli şey, bunu rutininizin tutarlı bir parçası haline getirmeniz ve düzenli olarak zaman ayırmanızdır.

Yogayı dikkatinizin dağılmadığı veya kesintiye uğramadığı bir zamanda yapmak da yararlıdır, böylece tamamen pratiğinize odaklanabilir ve ondan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Her Gün Yoga Yapılır Mı?

Evet, her gün yoga yapmak hem bedene hem de zihne birçok fayda sağlayabilir. Düzenli uygulama esnekliği, gücü ve dengeyi geliştirmeye, stresi ve kaygıyı azaltmaya, genel fiziksel-zihinsel esenliği geliştirmeye yardımcı olabilir.

Ancak, vücudunuzu dinlemek ve kendinizi fazla zorlamamak önemlidir. Dinlenmeniz veya iyileşmeniz gerekiyorsa bir gün ara vermeniz daha iyi olacaktır.

Meditasyon Kaç Günde İşe Yarar?

Meditasyonun faydaları kısa sürede, hatta bazen ilk seanstan sonra bile hissedilebilir. Düzenli meditasyon uygulamasının etkileri genellikle kümülatiftir ve ne kadar çok pratik yaparsanız, o kadar fazla fayda elde edersiniz.

Herkesin meditasyon deneyiminin farklı olduğunu ve bazı kişilerin faydalarını diğerlerinden daha hızlı görebileceğini not etmek önemlidir. Bazıları sadece birkaç gün sonra zihinlerini sakinleştirebildiklerini ve kendilerini daha rahat hissettiklerini görebilirken, diğerleri meditasyon becerisini geliştirmek için daha fazla zamana ihtiyaç duyabilir.

Yorum Yap