in

Yol Ayrımında Hayata Dair En Önemli Karar, Mesleğimi Nasıl Seçebilirim?

İnsanın hayatta gerçekleştirmesi gereken birden çok “görev” vardır. Aslında görev sözcüğü genellikle dışarıdan verilen bir talimat gibi algılansa da burada bahsedilen görevler bizim dışımızdaki kişilerin bizlere zorla verdiği yükümlülükler değildir. Burada görev diye bahsedilen her insanın yaşamında var olan eksiklikleri tamamlamak amacıyla yaptıkları şeylerdir. Bunların en başında şüphesiz bir meslek sahibi olmak gelmektedir. Daha sonrasında ise evlilik, saygın bir kişi olma, bir arkadaş çevresi edinme gibi durumlar sıralanabilir.

Yaklaşık olarak lise yıllarından itibaren ciddi olarak düşünmeye başladığımız meslek seçimi bazılarımız için heyecan verici ve keyifli bir durumken bazılarımız için ise korkutucu ve bir o kadar kaçınılması gereken bir durumdur. “Kendime uygun mesleği nasıl seçeceğim?”, “Seçtiğim meslekte mutlu olabilecek miyim?”, “Ya yanlış bir meslek seçersem ve her şey kötüye giderse?” gibi düşünceler gerçekten bizleri oldukça rahatsız edebilmektedir. O halde şimdi kendiniz için doğru mesleği nasıl seçebileceğiniz üzerine biraz taktik verelim. Öncelikle bu düşüncelerinizi bir kenara bırakın ve en doğru şekilde kendinize uygun bir meslek seçeceğinize inanın. Unutmayın, telaş ve stres insanı daha çok açmaza sokabilir!!!

Bir Meslek Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir mesleğe karar verirken önce kendinizi tanıyarak başlamalısınız.

Nasıl mı?

Neleri yapabildiğinizi düşünerek başlayın mesela. Nelerde iyisiniz? Karmaşık matematik problemlerini rahat bir şekilde çözebiliyor musunuz? Ya da karmaşık görünen bir metni ilk okumanızda hızlı bir şekilde anlayabiliyor musunuz? Sportif faaliyetlerde nasılsınız? Tabi ki bütün bunları çeşitlendirebilirsiniz. Önemli olan en iyi yaptığınız şeyleri bulmak. En iyi yaptığınız şeyleri asla küçümsemeyin, çünkü küçümsediğiniz özelliğiniz belki de bir iş için birebir uygun olabilir.

İkinci tanımanız gereken özelliğiniz ise ilgilerinizdir. Neleri yapmaktan hoşlanıyorsunuz? Bu ileride sahip olduğunuz meslekten doyum almanızı sağlayacak ve işinizi severek yapmanıza neden olacak bir faktördür. Bazı kişiler meslek seçimlerinde ilgilerini göz ardı edebiliyorlar. Doğal olarak bu durum onların keyif almadıkları işlerde çalışmalarına neden olabiliyor.

Üçüncü bilmeniz gereken özelliğiniz ise değerleriniz. Yani bir işten beklentileriniz. Mesela bir kişi çalışacağı işten çok fazla para beklerken, bir kişi çalıştığı işin kendisine toplum içinde saygın bir statü kazandırmasını bekleyebilir. Değerleri, kazanç, statü, tatil günleri, birilerine yardım etme imkanı (sosyal yardım), esnek çalışma saatleri gibi sıralayabiliriz. Tabi ki değerler sadece bunlarla sınırlı değildir. Değerler sizin işten beklentilerinizdir, dolayısıyla bir işten ne bekliyorsanız bunların hepsi değerdir.

Şimdi, yetenek, ilgi ve değerlerinizi belirlediniz. Peki, bundan sonra ne yapacaksınız? Bundan sonrası meslekler hakkında bilgi edinme kısmıdır. Eğitiminizi ve imkânlarınızı göz önünde bulundurarak ilgi, değer ve yetenekleriniz doğrultusunda belirli meslekleri araştırmaya başlayın. Burada size tavsiyem ön yargılı olmamanız yönündedir. Çünkü insanlardan duyduğunuz ve size çok itici gelen bir meslek belki de çok seveceğiniz ve başarılı olacağınız bir meslek olabilir. Araştırmadan hiçbir şeye karar vermeyin. Meslekleri araştırma adımını da tamamladıktan sonra geriye tek bir şey kalıyor; kendi özelliklerinizle araştırdığınız meslekleri eşleştirmek. Unutmayın, hemen hemen hiçbir zaman eşleştirme yaparken yüzde yüz bir başarıdan söz edemeyiz. Her zaman bir belirsizlik olacaktır. Şunu ise aklınızdan hiç çıkarmayın ki, belirsizlik belki de sizi hayal bile edemeyeceğiniz bir limana götürecektir.

Meslek Seçerken Yararlanılabilecek Araçlar

Başta da söylenildiği gibi bir meslek seçimi yaparken kendinizi tanımak, neleri yapabileceğinizi veya nelerden hoşlandığınızı bilmek oldukça önem arz etmektedir. Fakat kendimizi tanırken gözden kaçırdığımız yetenek ya da ilgi alanları olabilir. Bunun için de genellikle uzmanların önerisi, kişinin kendi özellikleri üzerine düşünmelerini sağlayacak çeşitli araçlardan faydalanılması yönündedir.

Meslek seçiminde hangi araçların kullanılabileceği yönünde bir öneride bulunmak gerekirse bu konuda en güvenilir aracın “Kendini Değerlendirme Envanteri” olduğu söylenebilir. Bu envanter genellikle lise çağındaki öğrencilerin meslek seçimlerinde kendilerini tanımalarına yardımcı olmayı amaçlayan bir ölçektir. Ölçeğin en avantajlı yönlerinden birisi, maddelerin işaretlendikten sonra kişinin kendisi tarafından hesaplanabilmesi ve yorumlanabilmesi kolaylığını sağlamasıdır. Yani bu ölçeği doldurmak ve sonucunu değerlendirmek için hiçbir uzmana ihtiyacınız yok ve ölçeğe ulaşmak da gayet kolay. Bunun için herhangi bir kitap sitesinden “Kendini Değerlendirme Envanteri” ni taratmanız ve sipariş etmeniz yeterli. Ya da internette bu ölçme aracına benzer ölçeklerden de yararlanabilirsiniz.

Unutmayın, siz kendinize en uygun mesleği seçmeyi istiyorsanız bunu kendi başınıza ve akılcı yöntemlerle rahatlıkla yapabilecek kabiliyete sahipsiniz.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Romantik07

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Lanetli Gözyaşları 19 Nisan da Türkiye de Gösterime Girdi