1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Yurt Dışı Eğitimi Neden Önemlidir? Çok Mu Pahalıdır?

Yurt Dışı Eğitimi Neden Önemlidir? Çok Mu Pahalıdır?
3

İyi bir gelecek, huzurlu bir yaşam, yüksek maddi refah için tek şey gereklidir. O da; iyi bir eğitim. İyi bir eğitimin alınabilmesinin tek şartı da insanın hayatının en az bir döneminde yurt dışı eğitimi almış olması gerekliliğidir.

Eğitim; insanın doğumundan ölümüne kadar ilişkilerinden yeteneklerine, sosyal faaliyetlerinden yaşam düzeyine kadar hayatın her alanında olan sosyal bir süreçtir. Kişinin alacağı iyi bir eğitim kişiye iç ve dış dünyaya karşı daha sağlam bir beden ve ruh kazandırır.

Kişi iyi bir eğitim sayesinde sürekli kendini yenileyerek çağın gereksinimlerine ayak uydurur, kendini maddi manevi her anlamda yüksek refah düzeyine kavuşturur. Fakat genellikle kişinin yaşadığı ülkede aldığı eğitim yetersiz kalmaktadır. Bu durum Norveç, Finlandiya gibi eğitim sistemi çok gelişmiş ülkelerde dahi geçerlidir. Kişinin kendi ülkesinde asla alamayacağı eğitimler ve edinemeyeceği tecrübeler mutlaka bulunmaktadır. Bu sebeple yurt dışı eğitimleri mükemmel bir çözümdür. Peki, gerçekten yurt dışı eğitimi kişiye ne gibi kazanımlar sağlamaktadır?

Bu Yazıda Neler Var

Yurt Dışı Eğitiminin Kişiye Kazandırdıkları

Yurt Dışı Eğitimi Neden Önemlidir? Çok Mu Pahalıdır?

Yurt dışı eğitimi kesinlikle az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerdeki kişilerin gelişmiş ülkelere giderek eğitim alması olarak tanımlanmamalıdır.  Yurt dışı eğitimleri çok büyük fırsatlar içermektedir. Kişi tabi ki eğitim anlamında kendi ülkesinde bulamadığı fırsatları gelişmiş ülkelerde bulabilir. Ama en az maddi fırsatlar kadar önemli olan manevi fırsatlar da bulunmaktadır. Bu fırsatlar kişinin o ülkedeki dini, dili, sosyal ilişkileri, kültürleri, farklı insan yapılarını, toplumların bakış açılarını, o ülkenin kanunlarını öğrenmesi, anlaması ve kendine bunlardan bir şeyler katabilmesidir.

Kişi eğitim almak için bulunduğu ülkede İngilizce gibi yeni bir dil öğrenir. Dil öğrenim sürecinde sosyal arkadaş çevreleri kurar, belki de hiçbir zaman unutamayacağı kendi ülkesinden binlerce km uzaklıktaki insanlarla dostluklar kurar. Edindiği güzel ve iyi kazanımlar sayesinde kişi, kendi ülkesinde veya dünyanın herhangi bir yerinde var olan sorunları çözebilir. Böylelikle kişinin beyninde çizdiği dünyanın sınırları genişler.

Kişiler aldıkları yurt dışı eğitimi sayesinde rehberindeki isimleri ve buna bağlı olarak hayatındaki yaşamın anlamını çoğaltır. Kişi yüksek bir yaşam kalitesi edinir, özgüveni artar. Yurt dışında alacağı eğitimler sebebiyle ailesinden uzakta bir yaşam sürer. Bu sebeple kişi sürprizlerle dolu hayatta ayakta kalmasını öğrenir, zorluklarla tek başına mücadele eder. Bu, kişiye aldığı eğitim sonunda iş hayatında olumlu etkiler katar. Kişi işe başladığında daha önceden böyle ortamlara alışık olduğu için yabancılık çekmez.

Yurt dışı eğitimi için onlarca farklı ülkeden gelen öğrenci ve eğitmenler sayesinde kişinin kendine olan güveni artar. Kendisinin ve dünyanın geleceği için seçilmiş kişi olduğunu bilir. Alanında uzman kişilerce aldığı eğitimler sebebiyle kişi kendi alanında hiçbir probleme karşı yılmayan bir profesyonel olur. Kişinin ufku genişler ve o da başka insanlara paylaşımlar yaparak onlar için bir yol gösterici olur.

Yurt Dışı Eğitimi Çok mu Pahalı?

Yurt Dışı Eğitimi Neden Önemlidir? Çok Mu Pahalıdır?

Manevi anlamda bu süreci yaşamaktan çekinen kimseler tarafından yurt dışı eğitim ücreti pahalı olarak nitelendirilmektedir.  Oysa aileler ve öğrenciler tarafından çok pahalı olduğu düşünülen yurt dışı eğitimi sanıldığı kadar bütçe zorlayan bir süreç değildir. En avantajlı öğrenim olan yurt dışı eğitim programları sayesinde kişi kendi ülkesinde alacağı eğitimlerden çok daha fazla özgün kazanımlar elde eder.

Yurt dışı eğitimleri sayesinde kişi öğrendiği yeni diller, sosyal ve kültürel kazanımlar, akademik bilgiler vb. sayesinde geleceğine en büyük yatırımı yapar. Edindiği dostluklar, yaşadığı güzel günler sayesinde hayatın gerçekten güzel bir şekilde var olduğunu anlar. Bu sebeple öğrenci ve aileler yurt dışında eğitim için harcanan her kuruşun maddi bir kayıp değil de her anlamda maddi manevi bir kazanç olduğunun farkına varmalıdır.

 

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. Yurt dışında eğitim almayı çok istiyorum ama tabi her insan gibi korkularım var yaziniz cok faydali olmuş

  2. Yurt dışı eğitimin insana verdiği artılarin ve eksilerin gerçekten çok iyi özet geçmişşiniz bilgilendirmeniz bana çok yararlı oldu teşekkürler

  3. 3 sene önce

    Fikirsiz.net, geleceğimizi şekillendirecek olan çocuklar, yurt dışında eğitim alıp başarılarına başarı katmak istiyorlar. Merak edilen ve oldukça önemli olan yurt dışı eğitimi hakkında ki bilgileriniz için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir