1. Ana Sayfa
  2. Resim
Trendlerdeki Yazı

Yurt İçinde Yaşayan 3 Muhteşem Sokak ve Graffiti Sanatçıları

Graffiti sanatı ile ilgilenen ve ortaya ilginç eserler çıkaran Türk graffiti sanatçıları yakından tanıyalım

Yurt İçinde Yaşayan 3 Muhteşem Sokak ve Graffiti Sanatçıları
0

Özellikle sokak sanatlarına ilgi gösterenler için hazırladığımız bu yazımızda Türkiye de yaşayan Graffiti sanatçıları hakkında detaylı bilgilere ve  graffiti örneklerine yer vermek istedik.

Türk Graffiti Sanatçıları

Graffiti sanatı ile ilgilenen ve ortaya ilginç eserler çıkaran Türk graffiti sanatçıları yakından tanıyalım

Turbo – Tunç Dindaş

Türk Graffiti sanatçıları | Turbo - Tunç Dindaş
Türk Graffiti sanatçıları | Turbo – Tunç Dindaş

Türkiye’de grafiti sanatçıları sorulunca akla gelen ilk isim Tunç Dindaş’tır. Türkiye’de grafiti sanatının öncüsü olan sanatçı ‘Turbo’ imzasıyla tanınmaktadır. Turbo ilk çalışmasını 1985 yılında ‘Soğanlık-Yakacık’ta gerçekleştirmiştir. Turbo ilk başladığı zamanlarda sprey boya olmadığı için yaptığı çalışmaları eskiz ve taslaklar şeklinde yapmıştır. Sanatçı kendi söylemince bir sene boyunca şehrin hemen hemen her köşesinde ve ya uygun bulduğu bütün alanlarda kendi çalışmalarını sergilemiştir.

Funk – Atakan Özdemir

Türk Graffiti sanatçıları | Funk- ATakan Özdemir
Graffiti sanatçıları | Funk- Atakan Özdemir

Günümüz sokak sanatçılarından bir tanesi de Funk’dır. Sanatçının asıl ismi Atakan Özdemir’dir. Sanatçı graffiti yapmaya ilkokul zamanlarından başlamıştır. Sanatçı sokak çalışmalarını hem Türkiye genelinde hem de Avrupa’da icra etmektedir. 1

4 yıldır sokak sanatı ile uğraşan sanatçı Poker lakaplı Almanyalı sanatçıyla birlikte uzun yıllar ortak çalışmalar yapmıştır. Funk 50’den fazla ülkede kendi çalışmalarıyla sokakları süslemiştir. Sanatçı gittiği farklı ülkelerde 200’den fazla sanatçıyla birlikte çalışmalar yapmıştır. Sanatçı kendi söylemince Avrupa’da ‘Mode2’, ‘Amok’, ‘HerAkut’, ‘Nychos’ ve ‘Taps&Moses’ gibi sokak ve grafiti sanatçılarından çok fazla etkilenmiştir.

Leo Lunatic – İbrahim Kurtuluş

Türk Graffiti sanatçıları | Leo Lunatic- İbrahim Kurtuluş
Türk Graffiti sanatçıları | Leo Lunatic- İbrahim Kurtuluş

Türkiye’nin en aktif sokak sanatçılarından biri de İbrahim Kurtuluş olmuştur. Sokaklarda Leo Lunatic takma ismini kullanan sanatçı çalışmalarına ilkokul yıllarında başlamıştır. Sanatçının Türkiye genelinde İstanbul ağırlıklı olmak üzere diğer illerde de çalışmalarını görmek mümkündür.

Sanatçı kendi çalışmalarında daha çok Pandalara yer vermektedir. Büyükten küçüğe, dev kızgın pandalar İstanbul sokaklarını süslemektedir. Kendine has Pandalarla ün kazanan sanatçı Türkiye’nin önemli sokak sanatçılarından biri haline gelmiştir.

Sanatçı çalışmalarında Pandalara ağırlık verme nedenini farklı stiliyle onu tanımalarını istediği için Pandaları seçtiğini söylemiştir. Leo’nun Pandalarını Galata Kulesi ve Beyoğlu sokaklarıda sıklıla görebiliriz. Leo Lunatic büyük ölçülerde çalışmalar yapan nadir sokak sanatçılarında bir tanesidir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap