in ,

Yürüyerek Gezilebileceğiniz Muhteşem 5 Avrupa Şehri

Dünyanın farklı ülkelerinde bulunan şehirler, tarih, eğlence ve sanat gibi nedenlerden dolayı yıl içinde milyonlarca turistler ağırlamaktadırlar. Ziyaretçiler için, şehir seçim nedeni birbirinden farklı olabilmektedir. Bu nedenlerden bir tanesi de gidilen şehirdeki ulaşım kolaylığıdır. Araçlı veya araçsız gezintilerin yapıldığı şehirler arasından 8 farklı yürüyerek gezebileceğiniz şehir bu listede bir araya getirildi.

Kopenhag (Danimarka)

Avrupa’da yer alan ve araba sayısı en az olan şehirlerden biri olan Kopenhag’ta, 60’lı yıllarda şehir meclisi tarafından şehir merkezinde yayaların yürüyebileceği alanlar genişletilip, araçlar için olan yollarda daraltılmaya gidilmiştir. Yürüyerek gezebileceğiniz şehirlerden bir tanesi olan Kopenhag’da 320 kilometrenin üzerinde bisiklet yolu bulunmaktadır. Öyle ki günümüzde şehir merkezinden banliyölere ulaşmak adına bisiklet otobanları yapılmaktadır.

Hamburg (Almanya)

Hamburg’ta yerel yönetim halkın şehrin merkezinde rahat bir şekilde yürüyebilmesi için birçok farklı yöntem kullanıyor. Hamburg’da başlatılan “yeşil ağ” adındaki proje ile önümüzdeki 20 yıl içerisinde şehir içerisinde çok daha fazla yaya ve bisiklet yolu yapılacağı planlanmaktadır. Hamburg şehrini yaya olarak keşfedebilirsiniz.

Madrid (İspanya)

Madrid’de merkezde bulunan ana yolların birçoğu trafiğe kapalı alan olarak yayalara hizmet vermektedir. Hatta öyle ki, bu alanlara araçlar ile girildiğinde 100 $ gibi bir ceza ödemeniz gerekebilir. (Bu kuralın dışında kalanlar sadece bu bölgede ikamet eden vatandaşlardır.) Madrid bir başka konuda da dünyaya örnek olmaktadır. Özellikle çevre kirliliğine yüksek oranda zarar veren araçlar sahipleri park için çok daha fazla ücret ödemektedirler. Yerel yönetim, önümüzdeki 5 yıl içerisinde şehri araç trafiğinden tamamen arındırmayı hedeflemektedir.

Paris (Fransa)

Şehirde 2 yıl önce yapılan ölçümlerde hava kirliliği oranının yüksek oranda artışı görüldükten sonra, yerel yönetim tarafından tek ve çift plakaya sahip araçların dönüşümlü olarak (iki günde bir) trafiğe çıkarılması kararı getirildi. Bu kararın ardından hava kirliliğindeki oran %30 gibi bir düşüş yaşadı. Yerel yönetim 2020 yılında daha çok bisikletin ve elektrikli araçların şehir içinde gezinebilmesi adına projeler oluşturmaktadırlar. Paris, yaya olarak gezilebilecek en güzel şehirlerden bir tanesi olarak listede kendisine yer buldu.

Helsinki (Finlandiya)

Finlandiya’da önümüzdeki 10 yıllık süreçte nüfus oranının atması ve araç miktarının da aynı ölçüde azaltılması adına farklı projeler planlanmaktadır. Özellikle, şehir merkezine araçların girişinin yasaklanması ve sadece banliyölerde kullanılması sağlanacak. Şehir merkezinde ise, yaya yolları, bisiklet yolları (kiralanabilir bisikletler ile) ve toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanabilecek. Helsinki’de araçlara olan gereksinim gün geçtikçe azaltılmaktadır. Öyle ki, insanların en yakın toplu taşıma araçlarına, bisiklet kiralama merkezlerine ulaşabilmesi adına mobil uygulamalar geliştirilmektedir.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Magma Adam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Doğadan Hediye Mucize Besin Karabuğday’ın 5 Faydası

Özgüveni Olan İnsanların 7 Temel Özelliği