Zaman Tasarruf Zamanı – Basit Ev Tasarrufu Sırları

evde yapılabilecek tasarruf yolları

Hayatın her geçen gün daha zorlayıcı sebeplerinden ötürü, evimizde alabileceğimiz ufak tedbirler ile tasarruf yaparak aile bütçemizi biraz daha rahatlatmanın birçok yolu var aslında.

Bu püf noktalar sayesinde, aslında çoğu kez farkında olsak da emin olamadığımız ya da biraz da tembelliğimize geldiğinden pek uygulayamadık.

Oysa sizde göreceksiniz ki, çok kolay yöntemlerle aylık fatura giderlerimizi neredeyse yarı yarıya düşürüp tasarruf yapabileceğiz.

Isınmak gerçekten en çok harcama yaptığımız kalemlerin başında geliyor:

Çoğu şehrimizde doğal gaz ile ısınma yöntemi arttıkça, evini bu şekilde ısıtanların her ay yüklü faturalarla karşılaşıyor olması herkesin farkında olduğu bir durum. Fakat hem yeterince ısınabilirken, hem de daha az faturalara para ödemek mümkün.

 • Peteklerinizi her sene özellikle yaz ayları içerisinde temizletin. periyodik kombi ve petek bakımlarını kış öncesi ihmal etmediğiniz takdirde, ısınmak için daha az enerjiyle ihtiyacınız kadarı performansı yakalayabilirsiniz.
 • Peteklerinizin önüne veya üzerine herhangi bir eşya veya giyecek koymayın.
 • Oda eşiklerine paspas ya da kilim gibi parçalarla kapatın. En azından daha çok zaman geçirilen odaların dışında, diğer soğuk olan taraflara ısı kaçmasını engellersiniz.
 • Kombilerinizi açıp kapamak yerine, daha çok dışarda olduğumuzda veya ısınma ihtiyacımız olmadıkça kısık ayarlarda hatta en kısık ayarda kalması daha iyi olur. Zira açıp kapama anlarında, tüm sistemin ısıtılmasına kadar oldukça fazla enerji sarfiyatı olmakta.

Muslukları açık bırakmayın demek abes kaçar, zaten onu herkes bilir

 Evimizde nerede olursa olsun, her musluk bir su harcayan canavardır. Muslukların son zamanlarda daha ekonomik kullanımlı modelleri çıkıyor olsa da, eski tip musluklar olarak da kendi kendimize alabileceğimiz durumlar olacak.

 • Muslukların vana stillerinden daha çok, aşağı yukarı açma kapama tiplerini tercih etmeliyiz. Vanaları çevirene kadar giden boşa sularda bilin ki saatleri işletiyor.
 • Suyun tazyikini kullanarak daha az su ile daha çok şiddet yaratan tıpa veya tülbent tarzı materyaller ile musluk önlerini hafifçe kapatın.
 • Sıcak su vanalarını ya da muslukların o taraflarını, varsa daha kısa mesafedeki elektrikli şofben tarzı yerlere bağlayın. Zira suyun ısınıp tesisattan musluğa ulaşana kadar hem boşa su akıtarak sudan, hem de ısınana kadar harcanan zamanla doğalgazdan harcamış oluruz.

Elektrikli araç gereçler,  sadece çalışırken elektrik harcamaz

Prize takılı her elektronik cihaz, farkında olsak da olmasak da aslında sürekli olarak bir elektrik akımı geçirirler içerisinden. Örneğin, kumandasından kapattığınız televizyonunuz. Hâlbuki kendi üzerindeki açma kapama tuşuna basmadığınız için, heran açılmak üzere hazır da bekliyor.

 • Cihazların güç kablolarını her zaman için prizden çıkartın.
 • Daha çok düşük ayarlarda çalıştırın. Bu zaman açısından belki size yavaş gelebilir, ama aynı zamanda her kademe aslında 2 kat fazla enerji harcaması anlamına gelir.
 • Şarjlı cihazlar kullanmaya özen gösterin.
 • Odalarınızdaki lambaların açma kapama düğmelerini, daha çok parlaklık ayarı imkânı sunan elektronik ayarlanabilir düğmeler kullanmaya çalışın.
 • Zaman ayarlı elektronik ürünler kullanabilirsiniz. Ya da termostatlı ısıtıcılar. Enerji gereğinin fazlası, bu sayede sizin takip etmenize gerek kalmadan cihaz tarafından engellenecektir.
 • Ürünlerinizi enerji etiketi A++ olanlarından seçmeye çalışın. Bu hem enerjinin düşük seviyelerde kullanıldığının işaretidir, hem de gezegenimizin kaynaklarını daha düzenli tüketildiğinin bir ibaresidir.

Gelelim gıda ve diğer harcamalarımızda Tasarruf Yapmaya

İsraf, gerçekten önüne ilk geçilmesi gerekilen kötü alışkanlıklarımızdan biridir. Ürünün fazlası, yemeğin fazlası, suyun, enerjinin fazlası sadece masraftır. Bunu cimrilik ile karıştırmamak gerekir. Zira cimrilik gerekeni dahi kendine layık görmeyenlerin yaşadığı psikolojik bir sorundur.

 • Ev ahalisinin sayısına göre, günlük yemek çeşitlerinizi 2’nin üzerine çıkartmamaya çalışın. Daha çok besleyici ve tok tutucu yemekler ile günü geçirmenin hesaplarını yapabilirsiniz. Örneğin, 2 çeşit sulu bir çeşit kuru yemek yerine, 1’er çeşit sulu ve kuru yemeği menüde tutmak daha iyidir.
 • Ekmek yemek sağlık açısından artık bariz bir tehdit oluşturduğu bilimsel araştırmalarla da öne çıkartılmıştır. Ekmek yerine, yemeğinize eşlik edecek daha doyurucu yan ürünler kullanabilirsiniz. Bu illaki ekmeğin yerini alacak tarzda değil, yavaş yavaş kendinizi alıştıracağız kolay bulunabilen yoğurt, hoşaf gibi şeyler olabilir.
 • Yemeklerinizi ısıtmayın! Isıtılmış yemeklerin lezzet ve besleyiciliklerini her defasında yitirdiklerini duymuşsunuzdur. Onun yerine, yemeğe yakın zamanlarda buzdolabından çıkartıp bir köşede bekletmeniz daha iyi olur.
 • Yıkama işlerinizi elde yapmayacağınızı zaten biliyorsunuz. Makinalarda yıkanacak bulaşıkların ise, iyice biriktirildikten sonra yıkanmasına özen gösterin.
 • Giysilerinizi elbette mevsimin gerekliliğine göre almalısınız. Fakat her giysi içinde kendinizce ayrı ayrı kombinler yapmanıza çok gerek olmadığını düşününce sizde göreceksiniz. Her bir elbiseye ayrı ayakkabı, her gömlek üzerine uyumlu bir ceket ya da mont aslında biraz üzerinde düşünmeniz gereken tasarruf tedbirleri arasında yer alabilir.
 • Kısa mesafeli yolların sizlere her zaman dost olduğunu bilin. Yürüme mesafesindeki yollarda araçlarınızı bir kenara çekmeye özen gösterin.

”İnternet Alışverişleriniz İçin Altın Değerinde 5 Tasarruf Tüyosu” adlı yazımızı da okumak için tıklayın.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık