in

Zeytinyağlı Yemekleri Pişirirken Yapılan 5 Büyük Hata

Zeytinyağlı yemekler hemen herkesin sevdiği yemek türleridir.  Zeytinyağlı sarmasından tutun zeytinyağlı enginara kadar birçok lezzetli yemeği saymak mümkündür. Aslında lezzetli ve güzel bir zeytinyağlı yemek yapmak tecrübe ve marifet gerektiren bir iştir. Fakat yemek yapmakta ne kadar iyi olursanız olun lezzetli bir yemek yapmanın mutlaka bir püf noktası vardır. Mükemmel ve lezzetli zeytinyağlı yemekleri pişirirken yapılan 5 büyük hatayı tekrar etmezseniz siz de mükemmel bir zeytinyağlı yemekler yapmış olacaksınız. Peki, nedir o yapılan 5 büyük hata?

Yüksek Ateşte Pişirmek Ve Fazla Su Eklemek

 Lezzetli bir yemek elde etmek istiyorsanız bunun püf noktası yemeği kısık ateşte pişirmektir. Özellikle zeytinyağlı yemekler yüksek ateşte pişerse sebzelerde bulunan su ve lezzet yemeğe karışmaz ve sonuç olarak hoş bir aroma ortaya çıkmaz.  Bundan ötürü yemeklerinizi mutlaka kısık ateşte pişirmeyi tercih ediniz. Diğer yandan yapılan büyük bir hata ise zeytinyağlı yemeklere gereğinden fazla su eklemektir. Gereğinden fazla eklenen su yemeği sulu hale getirecektir ve zeytinyağından eser kalmayacaktır.  Burada önemli olan yemeğin suyunu arada sırada bir kontrol edip az ya da çok durumuna göre pozisyon belirlemeniz gerekmektedir.  Ama genel olarak zeytinyağlı yemeklere gereğinden fazla su eklendiği görülmektedir ve bu yapılan büyük bir hatadır.

Pişirme Esnasında Yemeği Çok Karıştırmak

Zeytinyağlı yemek pişirirken yapılan büyük hatalardan bir tanesi de yemek pişme esnasında yemeğin gereğinden fazla karıştırılmasıdır. Çünkü yemek karıştırılma esnasında zarar görme olasılığı yüksektir.  Bundan dolayı yemekleri cam kapağının üzerinden kontrol ederek kendi kendine kısık ateşte pişmesini bekleyiniz.

Pişirme Esnasında Yemeğe Şeker ve Limon İlave Etmemek

Zeytinyağlı yemekleri pişirirken güzel bir tat elde etmek istiyorsanız yemeğe bir yarım çay kaşığı kadar şeker ilave etmeniz yemeğin lezzetinin yavan kalmasının önüne geçecektir. Ayrıca bunun yanında yemeğinize 2 yemek kaşığı kadar limon suyu eklerseniz yemeğinizin kıvamında hoş bir tat bulacak ve kararmamış bir yemekle karşılaşacaksınız.

Soğanları Rendelemek

Zeytinyağlı yemeklerin harçlarından vazgeçilmezi olan soğanları rendelemenin bir hata olduğunu söyleyelim. Soğanları bıçakla keserseniz yemeğin lezzetini 2 kat daha artırmış olacaksınız.

Yemeği Kendi Tenceresinde Soğutmamak

Pişirmiş olduğunuz zeytinyağlı yemeği başka bir tencere ya da kaba almak yapılan hatalardan bir tanesidir.  Eğer pişirmiş olduğunuz zeytinyağlı yemeği daha lezzetli hale getirmek istiyorsanız yemeği bir gün önceden pişirip kendi tenceresinde soğutup ve buzdolabında bekletmektir. Sonuçta harika bir lezzet elde etmiş olacaksınız. Kısacası bu işin sırrı yemeği bir gün buzdolabında bekletmektir. 

 

Sizlerde yukarıda size arz edilen zeytinyağlı yemekleri pişirirken yapılan 5 büyük hatayı yapmaz iseniz ve dikkat ederseniz sonuçta mükemmel ve lezzetli zeytinyağlı yemekleri tadabileceksiniz.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Bay pencil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Çinli Anneler Nasıl Başarılı Çocuk Yetiştiriyorlar?

Chernobyl Dizisi İle Anlatılanlar