1. Ana Sayfa
  2. Gezi Seyahat

Ziyaret Etmesi Zor Olan Ülke İsimleri Arasında 10 Ülke

Ziyaret Etmesi Zor Olan Ülke İsimleri Arasında 10 Ülke
0

Dünyada Turistler tarafından ziyaret etmesi zor olan ülke isimleri bulunmaktadır. 21.000 kilometre uzunluğunda olan Çin Seddi, hem ülkenin askeri gücünü hem de tecrit edilmiş durumunu sembolize ediyor. Şu anda hiçbir ülkenin buna benzer bir yapısı yok. Ancak çoğu ülke hükumeti, vatandaşlarının kendi beğenmediği sosyo-kültürel fikirlere ve uygulamalara maruz kalmaması için izole etmeye çalışmakta. Çeşitli nedenlerden dolayı, aşağıdaki 10 ülkeyi turistlerin ziyaret etmesi zor olabilir.

 Kanada

ziyaret-etmesi-zor-olan-ulke-isimleri-arasinda-10-ulke1

Ziyaret etmesi zor olan ülke isimleri içinde Kanada bulunmaktadır. Bu bir sürpriz olabilir. Kanada’nın güney komşusu ABD’nin 2001’de terörist bir saldırıya uğramasından bu yana Kanada’ya hava yolculuğu ve sınır geçişi sırasındaki istekleri daha sıkı bir hal aldı. Kanada sınırından sıkça geçen kişiler, pasaport yerine gelişmiş bir ehliyet alabilirler. Daha sıkı güvenlik önlemleri alınsa bile, Kanadalı gümrük memurları çok samimi yaklaşırlar. Kanadalı gümrük memurunun klişe davranışları o kadar yaygındır ki, Kanadalı komedyen Rob Bebenek bunu sık sık dile getirmiştir.

Ancak, bir grup insan Kanada’ya girmeyi zor bulabilir. Uyuşturucu madde etki altındayken araç kullanma (DUI) ve sarhoş araç kullanma (DWI), Kanada’da özellikle ciddi suçlar olarak kabul edilir. Birden fazla DUI veya DWI’dan mahkum olan birinin sınırı geçmesine izin verilmeyebilir. Bir mahkumiyet en az 10 yıl sürmüşse ve azami 10 yıldan daha az hapis cezası almışsa, gerekli evraklara sahip biri Ceza Rehabilitasyonu için dilekçe verebilir. Bu dilekçe verilirse, kişinin geçmesine izin verilir. Ceza Rehabilitasyonu için başvuruda bulunamayanlar, Kanada hükümeti tarafından belirlenen bir durum olan Bireysel Ceza Rehabilitasyonu için başvurabilirler. Ceza Rehabilitasyonu için uygun olmayanlar için diğer seçenekler arasında, geldiği ülkeden af ​​kağıdı veya geçici oturma izni alınması yer alıyor.

 İran

ziyaret-etmesi-zor-olan-ulke-isimleri-arasinda-10-ulke2

Şu anda dünya çapında ödüllü birçok kültürel yenilik İran’da başladı. Soğutma, posta teslimi, gitar ve satranç gibi. Turistler, ziyaret etmekte zorlanmasalardı, ülkenin kültürü ve tarihi hakkında bilgi sahibi olabilirlerdi. 2018’de, Birleşik Devletler hem İran’a yaptırım uyguladı, hem de nükleer anlaşmasını durdurdu. Bu siyasi kararlar, ülkenin turizm endüstrisine zarar veren önemli bir ticari etkiye sahipti.

Yaptırımlar yüzünden, Amerika Birleşik Devletleri’ne müttefik ülkelerden gelen Amerikalılar ve ABD vatandaşları artık İran’ı ziyaret etmiyor. Ancak yaptırımlar özellikle iç turizmi de etkiledi. İran’ın turizm gelirinin yüzde yetmişi ülke içinde seyahat eden İranlılardan geliyor. Yaptırımlar İran ekonomisini zayıflattığından, daha az sayıda İranlı seyahat için yeterli paraya sahip.

Türkmenistan

ziyaret-etmesi-zor-olan-ulke-isimleri-arasinda-10-ulke3

Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan ve Afganistan sınırındaki eski bir Sovyet bloğu ülkesidir. Sovyet bloğu ülkeleri, Sovyetler Birliği’nin uydu ülkeleriydi. Sovyetler Birliği 1991 yılında yıkıldığı zaman bu ülkelerin çoğu finansal olarak istikrarsızlaştı.

Turistler’in getirdiği gelirler Türkmenistan’da kabul edilir, ancak ziyaret edilmesi zor bir ülke. Ziyaret etmek isteyen yolcuların çoğu, hükümet tarafından davet edilmeli veya bir tur şirketi ile fon sağlamalıdır. Ancak anakarada kalan turistlere beş günlük vize verilebilir. Türkmenistan’da sosyal medya yasaklanmış durumda. Tüm turistlerin, turistlerin hareketlerini hükümete bildiren rehberler eşlik etmesi gerekmektedir.

Yemen

ziyaret-etmesi-zor-olan-ulke-isimleri-arasinda-10-ulke4

Ziyaret etmesi zor olan ülke arasında Yemen olması sürpriz değil. Ne yazık ki, Yemen hala savaşta. Yemen’deki avaş tarihine kısaca bakacak olursak; 2004’te, Şii mezhebinden siyasi ve dini bir grup olan Houthiler, Yemen hükümetini devirmeyi planladı. 21 Eylül 2014 tarihinde, Houthiler başkent Sanaa’yı ele geçirdi. Birçok siyasi ve dini grup, Houthilere karşı çıktığı için, ülke 2015 yılında bir iç savaş başlattı.

İç savaş bitmedi, ancak bu yalnızca Yemenliler arasında bir savaş değil. Yemen’in iç savaşı, savaşa doğrudan dahil olmayan büyük güçlerin başlattığı bir savaş. İran, Houthilere silah temin ederken, Suudi Arabistan ve ABD de Yemen ordusuna silah verdi. 2019’da ABD Kongresi, Yemen hükümetine silah satmayı durdurdu. Hayal edin: 2014 yılında doğan bir Yemenli hiçbir zaman barış ya da istikrarlı bir ekonomi yaşamamıştır.

Ülke barış halindeyken, kıskanılacak bir turist merkezidir. Başkent olan Sanaa, 2500 yıldan beri ayaktadır. Doğayı seven turistler için Yemen ideal bir tatil yeri olacaktır. Yemen’deki sürüngenlerin yüzde doksanı dünyada başka hiçbir yerde bulunamaz. Maalesef, turizm şirketleri ülkenin terör, iç savaş, sağlık riskleri, adam kaçırma ve silahlı çatışma nedeniyle ziyarete güvensiz olduklarını resmen bildiriyorlar.

 Angola

ziyaret-etmesi-zor-olan-ulke-isimleri-arasinda-10-ulke5

Güneybatı Afrika’da büyük bir ülke olan Angola, tatlıları ve yağmur ormanlarını içerir. Angola eskiden Portekiz’e bağlı bir koloniydi, ancak Portekiz şimdi mali destek sağlamak için Angola ile ilişkisini sürdürüyor. Angola zengin petrol rezervlerine sahip, sömürgecilik ve iç savaştan kurtuldu. Şimdi ülkenin en büyük tehdidi enflasyonun neden olduğu ekonomik istikrarsızlık.

2011’de başkent Luanda, dünyanın en pahalı şehriydi. Bir sokak pazarında satılan kavunun ortalama fiyatı yüz ABD dolarıydı. Luanda’yı ziyaret etmeyi göze alabilecek birinin davet edilmek için hala para ödemesi gerekir. Turistler, ziyaret etmek için hükümetten resmi bir davet almalıdır. Bir mektup isteyen herkes bunun için para ödemek zorundadır. Mektup vize ödenmesine rağmen vize olmadan gelinirse veya vize reddedilirse, yapılan harcamaların hiçbirine geri ödeme yapılamaz. Afrika ülkeleri içerisinde bulunan ziyaret etmesi zor olan ülke içerisindedir.

[irp posts=”6473″ name=”Dünyanın En Kalabalık 7 Ülkesi”]

Suudi Arabistan

ziyaret-etmesi-zor-olan-ulke-isimleri-arasinda-10-ulke6

Bir başka ziyaret etmesi zor olan ülke Sudi Arabistan’dır. Yemen gibi Suudi Arabistan’ı ziyaret etmek de oldukça tehlikeli. Ayrıca Yemen gibi, Suudi Arabistan hükümetinin baskıcı uygulamaları günden güne daha da kötüleşti. Suudi hükümeti, Kasım 2018’de The Washington Post gazetesi yazarı Cemal Kaşıkçı için bir cinayet düzenlediğini itiraf etti. Suudi prensi Mohammed bin Salman’ı eleştiren yazılar yazan Kaşıkçı, evlilik cüzdanı almak için Arabistan konsolosluğuna girdiğinde boğularak öldürüldü. Vücudu testereyle parçalandıktan sonra bir şekilde fark ettirilmeden taşındı.

2019’da 36 ülke, Suudi Arabistan’ı insan hakları ihlali nedeniyle eleştiren açık bir mektup imzaladı. Suudi Arabistan hakkındaki olumsuz haberler turizm endüstrisini de olumsuz yönde etkiledi. Suudi kraliyet ailesi, dünyanın en zengin ailesidir ve bir milyar doların üzerinde bir varlığa sahiptir. Turizmdeki düşüşün daha da arttırdığı ekonomik istikrarsızlık kraliyet ailesini değil, Suudi vatandaşlarını etkileyecektir. Suudi Arabistan nüfusunun yüzde yirmisi yoksulluk içinde yaşıyor.

Rusya

ziyaret-etmesi-zor-olan-ulke-isimleri-arasinda-10-ulke7

ABD’li özel avukat ve araştırmacı Robert S. Mueller’e göre Rusya’nın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 2016 başkanlık seçimine müdahale ettiğini onaylamasından önce bile, Soğuk Savaş sırasında yaratılan sosyopolitik gerilimler iki ülke arasında mevcuttu. Rusya halkı cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in baş parmağının altında kaldığı sürece, bu gerginliğin devam etmesi muhtemel.

Rusya, ABD’li diplomatların Amerikalı turistlerin vize ile ilgili zorluklara müdahale etme yetkisini tanımıyor. Tüm turistlere sağlıksız sulardan, güvenli olmayan tıbbi tedavilerden, hırsızlıktan ve devlet tarafından göz altına alınmaktan kaçınmaları tavsiye edilir. Tüm bu nedenlerden dolayı ziyaret etmesi zor olan ülke içerisinde yer almaktadır.

 Kiribati

ziyaret-etmesi-zor-olan-ulke-isimleri-arasinda-10-ulke8

Ziyaret etmesi zor olan ülke içinde en ilginç ülkelerden biridir. Pasifik’in Kiribati adasını ziyaret etmek sadece tehlikeli değildir. Ulaşmak inanılmaz derecede zordur. Uçak seyahati, adalar arasında uzun ve maliyetli bir uçuş gerektirir. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Batı Avrupa’dan gelen turistlerin alışkın olduğu çok az olanak vardır.

Ancak, yerel aileler konukları ağırlamak için isteklidir. Pasaporta ihtiyacı olan bir turist eğer Avrupa Birliği dışında yaşıyorsa Galler’e ek bir gezi planı yapmalıdır. Çünkü Avrupa’daki tek Kiribati elçiliği Llandewi Rhydderch’te bulunmakta. Ama belki Kiribati’ye gitmek yerine Galler’i gezip ülkenin doğasının tadını çıkarabilirsiniz.

Butan

Ziyaret etmesi zor olan ülke içinde bir başka ilginç ülkedir. Butan Budist krallığı 1974 yılına kadar ziyarete kapalıydı. 2019 itibariyle vize almak 40 dolar. Bir turist, kaldığı her gün için hükümete 250 dolar ödemek zorundadır. Bu günlük ücret konaklama, ulaşım, yemek ve rehberlik hizmetini içerir.

Hindistan, Bangladeş ve Maldivlerden seyahat edenlerin Butan’ı ziyaret etmek için vize almaları gerekmez. Hükümetin davetli misafirlerinin günlük ücret ödemeleri gerekmez. Ücret, ülkenin ormancılığını korumak için ziyaretçileri caydırma amaçlıdır. Butan’ın yoğun ormanları onu dünyadaki tek karbon olmayan ülke yapıyor ve federal yasalar toprakların yüzde altmışının daima ağaçlarla kaplı kalmasını gerektiriyor.

Eritre

ziyaret-etmesi-zor-olan-ulke-isimleri-arasinda-10-ulke9

Eritre, dünya üzerindeki ziyaret edilmesi en zor ülkedir. Eskiden İtalya’nın bir kolonisi olan bu kuzeydoğu Afrika ülkesi, Etiyopya ile 30 yıllık bir savaşın ardından 1991 yılında bağımsızlık kazandı. 2019 itibariyle, Eritre bir diktatörlüktür. Tüm turistler vize alır ve vize ücreti 70 $’dır.

Ziyaretçilerin Eritre’deyken yerel taşımacılığı kullanmalarına izin verilmez. Ülke içinde seyahat etmenin tek yolu, bir turizm şirketi ile önceden ulaşım için plan yapmaktır. Başkent Asmara dışına seyahat etmek isteyenler hükümetten ziyaret etmek istediği her yer için ayrı ayrı izin almalıdır. Bu yüzden ziyaret etmesi zor olan ülke içerisinde yer almaktadır.

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap